Norjan keskusvarasto palvelee suuremmilta osin Sg:n pohjoismaisia markkinoita. Euroopan maita palvelevan varaston koko Belgiassa niin ikään kaksinkertaistui kaksi vuotta sitten.
”Viime vuodet ovat olleet Sg:lle voimakasta kasvun aikaa niin Pohjoismaissa kuin Euroopassa. Nyt oli jälleen yksi aika investoida tulevaisuuteen. Saatavuus, helposti asennettavat ja korkealaatuisten tuotteet ovat Sg:n strategian kulmakiviä. Investoimme vahvasti myös tuotekehitykseen, uusiin tuotteisiin ja kokonaisiin tuotealueisiin valaistuskategorian lisäksi. Esimerkkinä tästä Install kalustesarja ja HeatReg termostaatit. Keskusvaraston kaksinkertaistamisen myötä pystymme varmistamaan korkean saatavuustason myös uusien tuotealueiden osalta nyt ja tulevaisuudessa” sanoo Sg Armaturen Oy:n maajohtaja Mikael Lukka.
SG Armaturen on vuonna 1990 Norjan Lillesandissa perustettu perheyritys. SG kehittää, valmistaa ja myy tukkuliikkeiden kautta valaisimia ja kalustesarjan tuotteita niin koteihin kuin julkisiin tiloihin. Tuotteet ovat tunnettuja korkeasta laadusta, helposta asennettavuudesta ja erinomaisesta saatavuudesta. SG Armaturen AS:n liikevaihto vuonna v. 2021 oli n. 200 M€. Yrityksellä on tytäryhtiöt 11:sta Euroopan massa, omat tehtaat Tanskassa ja Kiinassa sekä työntekijöitä n 900. www.sg-as.com/fi