Ahlsell on tehnyt sopimuksen Atle Industrin kanssa sen omistaman kylmäyhtiö Tempcoldin ostamisesta. Tempcoldilla on laaja valikoima kylmätuotteita pohjoismaisille markkinoille. Sen liikevaihto oli viime vuonna noin 340 miljoonaa kruuna ja liiketulos reilut 9 miljoonaa kruunua. Yhtiöllä on 130 työntekijää. Tempcold on osa Atle Industrita, jonka omistajat ovat Ratos ja 3i (50/50).
"Kauppa vahvistaa Ahlsellin pohjoismaista markkina-asemaa kylmätoimialalla. Tempcoldilla on hyvä asema ja se avaa pääsyn suuremmille kylmälaitemarkkinoille, jossa Ahlsellin laajatuotevalikoima luo uusia liiketoimintamahdollisuuksia", sanoo Göran Näsholm, Ahlsellin konsernin toimitusjohtaja.
Kauppa vaikuttaa positiivisesti konsernin tulokseen vuodesta 2006 alkaen.
Kauppa vaatii asiaankuuluvien kilpailuviranomaisten hyväksynnän, minkä jälkeen kauppa vahvistetaan Ahlsell-konsernissa.
Lisätietoja antaa Göran Näsholm, konsernijohtaja, tai Camilla Weiner, tiedotuspäällikkö, puh. +46 8 685 7000.
Ahlsell är nordens största handelsföretag inom installationsprodukter och Verktyg & Maskiner som erbjuder professionella användare ett brett sortiment av varor och kringtjänster inom produktområdena VVS, El, Verktyg & Maskiner, Kyl och GDS (Gör-Det-Själv). Koncernen har en årlig omsättning på ca 17 miljarder SEK och ca 4 000 anställda.